Jak si vybrat správnou matraci?

Jak si vybrat správnou matraci?

Výběr správného typu matrace, zejména na internetu, je poměrně složitá záležitost a nakupující se velmi často ztrácí ve velké nabídce typů matrací a druhů materiálů. Zákazníci se ná nás často obrací s radou o pomoc při výběru a proto jsme se rozhodli, že náš první článek na našem blogu věnujeme tématu výběru správného typu matrace.

Následující text je přehledem našich dlouholetých zkušeností z prodeje matrací a nabídneme zde také nejvhodnější typy matrací. Osobně jsme prošli nabídku všech významných výrobců v České Republice, srovnali jsme a vyzkoušeli různé typy matrací a výsledkem je ucelený přehled, jak postupovat při výběru matrace. Každý člověk je jiný a vyžaduje proto rozdílný druh matrace dle věku, váhy a také dle fyzické kondice.

Na matraci spíme průměrně 8 hodin denně, tj. 1/3 našeho života a proto je výběr správného typu matrace důležitý pro naše zdraví a fyzickou pohodu. Podle čeho tedy postupovat při výběru matrace? Přečtěte si našeho průvodce výběrem vhodného typu matrace.

 

Charakter používání

Podle místa, kde budeme matraci používat si zvolíme zejména cenovou hladinu při jejím výběru. Na chatu nebo chalupu, pokud nejsme nároční, nám postačí jednoduchá pěnová, sendvičová nebo případně pružinová matrace. Rozhodující je zejména jak často bude využívána. Zde můžeme doporučit například matraci Nora z  MediFoam pěny s provzdušněným jádrem nebo pohodlnou polyuretanovou matraci Dáda s provzdušňujícími otvory. Současným trendem je ústup od matrací, které mají jádro tvořeno polyuretanovou pojenkou. Pojená polyuretanová pěna označována také jako RE pěna je vyrobena lisováním z recyklátu polyuretanových pěn (pěnové drti), pojených lepidlem. Z tohoto důvodu doporučujeme vybírat matrace bez pojených PUR pěn. V případě výběru matrace do domácnosti a tedy na každodenní spaní budeme vybírat podle níže uvedených kritérií. V naší nabídce najdete také matrace pro hotely, penziony a ubytovací zařízení, které můžete díky vysoké prodyšnosti použít také na chatu nebo chalupu a vyřešit tak problém s vlhkým prostředím zejména v zimním období. Z této kategorie můžeme doporučit například matraci Petra.

 

Výběr matrace dle typu roštu

Velmi zásadní pro kvalitní spánek a také hygienu lůžka je uložení matrace na správný typ roštu. Nejméně vhodným typem je pevná dřevotřísková nebo sololitová deska bez přístupu vzduchu ze spodní části postele. Pokud není možnost tento typ podkladu v lůžku vyměnit, doporučujeme provést alespoň provrtání desky co nejvíce otvory a vybrat si prodyšnou matraci a to nejlépe pružinový typ. Vhodným typem pak může být antibakteriální pružinová matrace Ester s antibakteriálním potahem silverguard nebo medicott, která zvýší u neprodyšného podkladu hygienu lůžka. V případě neprodyšných podkladů se také doporučuje matraci občas z lůžka vyjmout a nechat vyvětrat opřenou u otevřeného okna.

Při výběru roštu se pak rozhodujeme podle typu matrace. Pružinové matrace a vysoké pěnové matrace nad 20 cm výšky uložíme na pevný laťový rošt, přičemž je důležité vybrat co nejvíce hustý rošt, tj. s co nejmenšími mezerami. Maximální mezera mezi laťemi by měla být 4 cm. Tento požadavek splňují laťové rošty z řady Mars. Nižší pěnové matrace pod 20 cm uložíme na lamelový rošt, který zlepší jejich vlastnosti. Vybírejte také lamelové rošty s mezerami maximálně do 4 cm, tj. ideálně s 28 kusy lamel, například typ Primaflex. V případě, že budete matraci ukládat na polohovací rošt, je potřeba zvolit měkčí a ohebnější typ matrace a to zejména pak u motorového roštu, kde jsou nejvhodnější latexové matrace, které dokáží ideálně kopírovat i výrazné polohování. Například komfortní vysoká latexová matrace Lada.

 

Věk zákazníka

Velkou pozornost věnujte při výběru matrace věku zákazníka. Pro děti a mládež jsou vzhledem k jejich vývoji a růstu vhodné tužší typy matrací s rovnou lehací plochou, bez masážních vrstev, bez výrazného zónování a nevhodné jsou matrace zejména s paměťovou visko pěnou. Pro zdravý a spokojený spánek vašich dětí můžeme doporučit například matraci Nora z  MediFoam pěny s provzdušněným jádrem nebo pohodlnou polyuretanovou matraci Dáda. U mladých lidí je zájem o tužší spaní a čím je člověk starší, měl by použít měkčí a elastičtější matraci. Při výběru matrace pro dospělého zákazníka přihlédneme k doporučením níže.

 

Hmotnost zákazníka

Při výběru matrace je potřeba přihlédnout k nosnosti matrace, která je u každého typu matrace uvedena v parametrech a bude mít vliv na živostnost matrace. Pro uživatele s vyšší hmotností je vhodnější tužší matrace s vyšší gramáží a nosností, například matrace do 160 kg Radmila nebo do 150 kg Rebeka a naopak zákazníci s nižší hmotností by měli vybírat středně tvrdé a měkčí typy matrací z produktů níže.

 

Tvrdost matrace

Všechny matrace jsou také označeny tvrdostí na škále od 1 do 4 nebo případně širší škále od 1 do 6, kdy čím vyšší číslo, tím tvrdší typ matrace. Rozsah tuhostí je dán výrobcem matrací. Níže uvedená škála tvrdostí je součtem tvrdostí více výrobců a je vytvořena pro celkové srovnání.

Ideální tuhost matrace se tedy vybírá dle váhy uživatele, jak jsme psali výše. Při spaní se zákazník nesmí do matrace výrazně propadat, dochází pak k prohnutí páteře a naopak by matrace neměla být ani moc tvrdá, kdy dochází k nepřizpůsobení se křivkám těla jako jsou ramena a pánev při spánku na boku a k vyššímu tlaku na pokožku a při velmi tuhých matracích až k otláčení a vlivu na krevní oběh. Páteř uživatele by měla tedy být ve své přirozené poloze. Zde nám také mohou pomoci anatomické polštáře, které jsou vhodným doplňkem pro zdravé spaní a při prevenci bolestí v oblasti krku. Doporučené typy jsou v našem e-shopu označené štítkem doporučujeme. Uživatel by se měl na své matraci cítit příjemně a uvolněně, bez pocitu tlaku na exponovaných místech, jako jsou ramena a boky a zároveň by tedy měl mít pocit, že jej matrace nadnáší.

Tvrdost č. 1 - 2 měkké matrace
Mezi nejměkčí matrace se řadí některé latexové matrace a například matrace Monika. Tyto matrace jsou velmi elastické, ideálně se přizpůsobují tvaru těla, nevytváří protitlak, zabraňují případnému vzniku dekubitů (proleženin na těle), příznivě působí na pokožku a napomáhají k uvolnění svalů. Takto měkké matrace upřednostňují především ženy, osoby s nižší hmotností nebo bolestmi kloubů a starší lidé.

Tvrdost č. 2 - 3 středně tvrdé matrace
Do skupiny středně tvrdých matrací můžeme zahrnout velmi širokou škálu matrací a tyto typy budou vyhovovat také širokému spektru uživatelů. Po vyzkoušení mnoha typů matrací Vám můžeme nabídnout a doporučit zejména tyto typy:

  • matraci Hedvika v kombinaci HR studených pěn typu panterfoam a cellflex
  • matraci Helios vyrobenou z kvalitních studených pěn s vyšší gramáží a za skvělou cenu
  • matraci Andros novinku ve které se kombinují materiály z antibakteriální pěny a gel-latexu

Tvrdost č. 3 - 4 tvrdé matrace
Tuto tvrdost matrací upřednostňují zákazníci vyšší váhové kategorie a často také muži. Mezi tvrdé typy matrací se řadí například levnější matraci Hermína nebo vyšší matrace Helena.

 

Kvalita a cena

Pro výrobu kvalitní a pohodlné matrace je nutné použít co nejkvalitnější materiály, jak u nosné části, tj. střední část matrace, tak u lehacích, změkčujících vrstev. Matrace z kvalitních materiálů je velmi pohodlná, prodyšná a nemění své vlastnosti po celou dobu životnosti. Proti tomu matrace z nekvalitních, tj. levných materiálů bude rychle měnit svou tuhost a elasticitu a většinou nemá dostatečnou prodyšnost. To znamená, že taková matrace bude mít brzy jiné vlastnosti než jste si vyzkoušeli v prodejně. Nejdůležitější kritérium je zde gramáž udávaná v kg/m3. Gramáž určuje kvalitu a životnost pěnové matrace.Tuhost neznamená kvalitu, tuhost se dá uměle vytvořit i u nekvalitních pěn. Tato tuhost, uměle vytvořená, je ale pouze dočasná.

 

Pružinová nebo pěnová matrace?

V současné době se používají především pružinové kostry, kde jsou jednotlivé pružinky zabaleny v textilním obalu tzv. taštičce. Takové pružinové kostry jsou velmi odolné, nevržou a vydrží dlouhou dobu. Kvalitu pružinové matrace určuje počet pružinek na m2 a počet závitů u jednotlivých pružinek. Pružinová kostra dodá matraci výbornou prodyšnost a pružnost, a pokud se vhodně zkombinuje s ostatními materiály, vzniká ideální místo pro odpočinek s dlouhou životností.

Mnoho lidí má vůči pružinovým matracím negativní předsudky, neboť mají špatné zkušenosti z nedávné minulosti, kdy se hojně používaly konstrukčně špatně vyřešené pružiny. Tyto byly velmi nepohodlné, vrzaly a dokonce praskaly. Nyní je situace úplně jiná a kvalitně vyrobená pružinová matrace je jen těžko nahraditelná jinou alternativou.

Vždyť výrobci pěn pro matrace se snaží o to, aby vyvinuli pěnu, která bude mít podobné vlastnosti jako pružina. Pěnu, která bude podobně prodyšná a elastická. To jde ale velmi těžko. Když se ubytujete v luxusním hotelu všude ve světě, bude tam pružinová matrace. Další nespornou výhodou je vliv na životní prostředí. Pružinová kostra znamená méně těžko rozložitelného odpadu. Z těchto důvodů pružinové matrace jednoznačně doporučujeme.

 

Závěrečné shrnutí a doporučení

Jak jsme již psali výše, třetinu života strávíte při spánku na své matraci. Doporučujeme tedy vybrat z našich prověřených kvalitních matrací a vyhnout se při koupi levným matracím, které brzy ztratí původní vlastnosti. Nakupujte pouze u odborníků a nechte si poradit od vyškolených prodejců. Vždy se ptejte na gramáž použitých materiálů. Doporučujeme také vybírat matrace s dvojí tuhostí a nejlépe také s rozdílným materiálem na jednotlivých stranách. Tak se sníží riziko špatného výběru. Pokud si nejste stále jisti, jakou matraci si vybrat, napište nám na e-mail: martin@nabytekmikulec.cz nebo navštivte naši specializovanou prodejnu PRO VÁŠ ZDRAVÝ SPÁNEK ve Valašském Meziříčí, kde si může matrace vyzkoušet a nechat si při výběru odborně poradit.

Nabízíme prověřené matrace od předních českých výrobců Dřevočal a Ahorn, kteří jsou největšími výrobci matrací a roštů v České republice a díky tomu můžeme našim zákazníkům nabídnout optimální kombinaci kvality a ceny.